Jak dbać o włosy

Włosy – twoja wizytówka.

Pielęgnacja włosów jest jedną z czynności, które wykonujemy od urodzenia. Z czasem stają się bardziej wymagające, podatne na czynniki zewnętrzne i trudniejsze do okiełznania. Stan włosów może wiele powiedzieć o naszej diecie, stylu życia i zdrowiu. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków, dbałość o prawidłową pielęgnację często schodzi na drugi plan. Prawidłowa pielęgnacja i dostarczenie włosom wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz przestrzeganie pewnych zasad sprawią, że włosy będą lśniące i zdrowe.

Nie istnieją kosmetyki uniwersalne przeznaczone do każdego rodzaju włosów, ale podstawy pielęgnacji będą zawsze wyglądały tak samo. Zatem… Jak dbać o włosy?

1. Mycie.

Włosy powinny być umyte zawsze wtedy, gdy tego wymagają. U niektórych odstęp czasowy między kolejnymi myciami będzie wynosił 24h, u innych kilka dni. Mycia wymagają włosy przetłuszczone, nieświeże, zanieczyszczone. Ze względu na różnice poziomu hormonów, styl życia czy choćby warunki atmosferyczne dla każdego ten czas może być inny i mycie włosów z większymi, czy mniejszymi przerwami nie jest krokiem nieprawidłowym.

Szampon do mycia powinien zostać dobrany przede wszystkim do skóry głowy i jej wymagań, w drugiej kolejności do rodzaju włosów. W wyniku nadużywania nieprawidłowo dobranego szamponu, istnieje ryzyko przesuszenia skóry głowy, łuszczenia itp.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest mycie szamponem całych włosów. Jeśli nie są zanieczyszczone trudnymi do usunięcia substancjami, szampon nanosimy na dłonie i masujemy skórę głowy. Najlepiej czynność powtórzyć. Włosy będą mniej podatne na zniszczenia, nie będą szarpane i łamane podczas mycia.

2. Odżywianie włosów.

Odżywkę, w przeciwieństwie do szamponu, dopasowujemy do stanu i rodzaju włosów. Podczas mycia łuski włosów rozchylają się, a odżywka pomaga w ich domknięciu. Jej zadaniem jest odżywienie, nawilżenie i zreperowanie uszkodzonych włosów. Odżywki należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ w zależności od rodzaju odżywki, stosuje się ją na włosy mokre, suche, po każdym myciu albo raz w tygodniu.

Oprócz tradycyjnych odżywek, na rynku dostępne są między innymi maski regenerujące. Używa się ich rzadziej niż odżywki, charakteryzują się silniejszym działaniem i nieprawidłowo używane, mogą obciążać włosy.

 

3. Suszenie włosów.

Ideałem byłoby, gdyby pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie. Życie w ciągłym biegu rzadko pozwala nam na taki komfort. Udowodniono, że wysokie temperatury emitowane przez urządzenia do stylizacji włosów, działają na nie degradująco powodując zmatowienie i przesuszenie. Minimalna zalecana odległość suszarki od głowy to 20 cm. Suszarką należy ruszać, nie przytrzymywać na dłuższą chwilę w jednym miejscu. Suszenie zacząć od niższej temperatury i stopniowo przechodzić do wyższej. Nie suszyć dłużej niż to niezbędne.

Żeby zabezpieczyć włosy przed działaniem wysokiej temperatury, przed użyciem suszarki, lokówki lub prostownicy, warto skorzystać ze środka termoochronnego. Naniesiony na włosy zminimalizuje negatywy wpływ ciepła na włosy.

4. Włosy farbowane.

Farbowanie włosów najbezpieczniej jest przeprowadzić w profesjonalnym salonie fryzjerskim u osoby, która specjalizuje się w farbowaniu i dobierze do włosów odpowiednią farbę. Włosy farbowane są bardziej wymagające, do ich pielęgnacji należy stosować szampony i odżywki z wyraźnym oznaczeniem „do włosów farbowanych”. Wysoka temperatura powoduje blaknięcie koloru i wypłukiwanie barwnika. Zaleca się stosowanie masek odżywiających i nabłyszczających płukanek.

5. Stylizacja włosów.

Stylizacja włosów to nie tylko ich układanie. Zaczyna się od cięcia włosów. Rozdwojone i połamane końcówki, włosy pozbawione blasku i objętości, wymagają interwencji fryzjera. Podcięcie końcówek nawet o 1-2 cm może paradoksalnie spowodować, że włosy będą… Dłuższe! Wszystko dlatego, że cienkie włosy z rozdwojonymi końcówkami mają tendencję do skręcania i podwijania.

Jak dbać o włosy?

Pielęgnacja włosów nie jest bardzo wymagająca i przy odrobinie wprawy nie powinna zajmować wiele czasu. Dostarczenie włosom niezbędnych do wzrostu składników sprawi, że będziemy cieszyć się lśniącymi i zdrowymi włosami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Tagi: , ,